Nenaříkej nad temnotou ve světě, hleď raději rozsvítit světlo.

FAQ

Často kladené dotazy

21. srpna 2012 v 19:59 | Altaïr komiksář
Milí čtenáři,

všiml jsem si, že některé dotazy z Vaší strany se docela opakují, proto jsem se rozhodl zavést tuto sekci, kde ty nejčastější najdete už zodpovězené. :)

OTÁZKA: V jakém programu kreslíš svoje komiksy?
ODPOVĚĎ: Jsou kreslené ručně v programu Adobe Photoshop. Dříve jsem je kreslil na papír a pak skenoval, od té doby, co mám tablet, kreslím přímo do počítače.

OTÁZKA: Kolik lidí vytváří Doupě?
ODPOVĚĎ: Všehovšudy jeden. :)

OTÁZKA: Kam na ty nápady chodíš?
ODPOVĚĎ: Sám nevím, ale dokud tam nějaké jsou, je lepší do toho nešťourat. Obvykle mě napadají na nejrůznějších místech, a doprovází je chechtot z mé strany, což třeba na záchodcích v restauraci někdy vytváří poměrně nebezpečné situace...

OTÁZKA: Proč nejsou tvoje komiksy třeba v časopisech nebo tak něco?
ODPOVĚĎ: Tohle je můj velký problém, umím totiž vymýšlet a kreslit, ale něco NABÍZET, to už není moje parketa a jsem v tom zručný jako ježek v streetdancingu. Pokud znáte nějaký časopis, internetový magazín nebo jakékoli jiné místo, kde by se moje komiksy líbily, dejte mi prosím vědět. :)

OTÁZKA: Proč už svoje komixy nestínuješ? Vždyť to vypadalo mnohem líp!
ODPOVĚĎ: Těch důvodů je víc. Jednak kvůli svým časovým možnostem (stínování prodlužuje čas výroby stripu na dvojnásobek) a jednak proto, že to u komiksových stripů není úplně zvykem. Ty jsou často výtvarně spíš jednoduché, někdy je i barva brána jako zbytečný luxus (Dilbert). Navíc jsem se už setkal s reakcemi, že moje stripy jsou moc barevné nebo příliš dobře nakreslené - což bych fakt nečekal, že si na to bude někdo stěžovat. :)

OTÁZKA: Dnešní komiks mi přišel trochu slabší, proč to trochu neprobíráš, než to dáš na internet?
ODPOVĚĎ: Tohle je otázka, do které až příliš zasahuje osobní vkus. To, co jednomu přijde slabé, může jiného dostat pod stůl. A většinou platí, že když já osobně z něčeho brečím smíchy, ohlas je spíše vlažný, a naopak. Takže jediným filtrem je podmínka, že ten strip musí pobavit mě. Možná byste se divili, jak úmorná a dlouhá může být cesta jednoho komiksu na Vaše obrazovky. :)

OTÁZKA: Proč neděláš víc komiksů z oblasti politiky nebo komiksy na známé vtipy?
ODPOVĚĎ: Politických satiriků tu běhá více než dost, nač přihazovat dalšího? :) Nehledě na to, že pokud je komiks vázaný na nějakou konkrétní situaci, s odstupem času se vytratí pointa, protože si na tu událost už nikdo nevzpomene. A známé vtipy si můžete přečíst jinde. ;) Je pravda, že když už něco politického vytvořím, takové stripy mají obvykle řádově větší ohlas, ale co se dá dělat...

OTÁZKA: Tvoje tvorba mi přijde taková složitá...
ODPOVĚĎ: Jenom trochu. :) Snažím se udržovat takový vyvážený poměr vtipů, které zkrátka praští do očí, a těch, u kterých se musí trochu přemýšlet. Navíc mají ty komiksy ještě trochu jinou rovinu. Třeba se jimi jednoho dne budete probírat a najednou zjistíte, že v nich vidíte něco úplně jiného než kdysi...

OTÁZKA: Nepřipadá ti, že se občas navážíš do lidí a tvoje vtipy jsou dost urážlivé vůči ......... ?
ODPOVĚĎ: Nepřipadá. Zkuste se zamyslet, čemu se lidé smějou, a pak se na to podívat z hlediska mravokárce. Pane, proč se smějete Lauerovi a Hardymu, vždyť ti chudáci se jen snaží ostříhat plot. Madam, proč se smějete policistům, vždyť je to ta nejtěžší a nejnevděčnější práce. Chlapče, proč se směješ blondýnám, když výzkumy ukazují, že mají IQ přinejmenším průměrné? Slečno, nesmějte se Tomovi a Jerrymu, vždyť si tam navzájem ubližují, to by se mělo zakázat! (A skutečně se o to spousta lidí snaží.) Takže se buď můžeme smát věcem tak, jak jsou, nebo si to všechno můžeme zakázat. Osobně volím první možnost a myslím si, že etickou laťku mám docela vysoko. To, že se občas píchne do vosího hnízda, je podle mě víc než potřeba. ;)
 
 

Reklama