Nenaříkej nad temnotou ve světě, hleď raději rozsvítit světlo.

Květen 2016

Předkamarádská smlouva

25. května 2016 v 20:00 | Altaïr komiksář |  Komixy
PŘEDKAMARÁDSKÁ SMLOUVA: Lukáš Juda si přál nějaký komiks s Tomášem, tak tady jeden máme! Tentokrát nám rozcuchaný hračkonarcha předvede, jak je důležité si férově a jednoznačně srovnat záležitosti, než se pustíte do něčeho opravdu vážného...


V barvách svého týmu

18. května 2016 v 20:00 | Altaïr komiksář |  Komixy
V BARVÁCH SVÉHO TÝMU: Tak tady to je, první ručně kreslený strip bez pomoci uložených štětců po... no, hodně dlouhé době. :) Námět se zrodil poté, co jsem zase jednou neodolal a vyrazil na hokej do hospůdky, abych... řekněme nasál tu správnou atmosféru (a bohužel nejen ji)...


7 SMRTELNÝCH HŘÍCHŮ PROTI KREATIVITĚ A JAK JSEM JE SPÁCHAL VŠECHNY

15. května 2016 v 21:00 | Altaïr komiksář |  Komixy
7 SMRTELNÝCH HŘÍCHŮ PROTI KREATIVITĚ A JAK JSEM JE SPÁCHAL VŠECHNY

Vím, že v dnešní době není zrovna módní přiznávat chyby, natož za ně přebírat zodpovědnost. Přesto bych přesně tohle dnes rád udělal. Snad mé doznání pomůže všem autorům, kteří s tlukoucím srdcem váhají s prstem nad tlačítkem myši, zda skutečně odeslat svůj vypiplaný příspěvek do světa, a pak s černou dírou v oblasti žaludku neustále aktualizují stránku, zda už přibyla alespoň nějaká reakce.

Nedávno jsem se pustil do zvláštní aktivity - zavřel jsem se na chalupě a jeden po druhém prošel všechny komiksy, které jsem kdy nakreslil - skoro 650 obrázků. Nevím, zda člověku opravdu v okamžiku smrti proběhne před očima celý život, nicméně když Vám během několika hodin proběhne před očima celá Vaše tvorba, začnete si uvědomovat některé věci. A pro mě to nebylo příjemné uvědomění.
Zjistil jsem, že jsem se pravidelně a téměř při každém obrázku dopouštěl 7 chyb, které bych s odstupem času označil za 7 smrtelných hříchů proti kreativitě. Místo aby moje stránka vzkvétala a čtenářů přibývalo, nechal jsem ji uschnout. Místo abych otevíral dveře inspiraci, zamykal jsem je na zámek. Místo abych si užíval pozitivní reakce fanoušků, nevědomky jsem dělal všechno pro to, abych je odehnal. Prosím, nedělejte stejné chyby.
Zde je tedy, s upřímností vůči sobě i Vám, má zpověď:

1) Srovnával jsem se s jinými autory
Tato chyba byla spolu s číslem 2 a 7 nejvíce smrtelná. Dokázala mě uvrhnout do deprese na několik dní a absolutně zničit veškerou chuť (natož nápady) do další tvorby. Když jsem otevřel FB stránku nějakého jiného autora a zjistil, že má oproti mně desetitisíce fanoušků, zlomilo mě to. Místo abych ze sebe dostal maximum pro sebe i svoje fanoušky, mnohem víc mě zajímalo, jestli někdo jiný (kdo už tvořil klidně třeba několik let) náhodou nemá víc lajků.
Má rada: Kašlete na to, jak si vedou ostatní. Soustřeďte se jen na to, co ze sebe můžete vydat Vy.

2) Moje sebevědomí klesalo s počtem reakcí na aktuální komiks
Staral jsem se mnohem víc o to, jak se daný obrázek líbí, místo abych se už s chutí pouštěl do tvorby dalšího. Když bylo reakcí málo, cítil jsem se jako idiot, když jich bylo hodně, přistoupil jsem k chybě číslo 1. Ve snaze vyhnout se pitomým náladám z reakcí jsem jeden čas dokonce komentáře a reakce vůbec nesledoval, což nevyhnutelně vedlo k chybě číslo 7.
Má rada: Radujte se z příznivých reakcí a neřešte ty negativní. Když se na ně začnete soustředit víc než na tvorbu, skončili jste. Žádný autor na světě nesklízí standing ovation za každý příspěvek.

3) Nebyl jsem sám sebou
Tato chyba souvisí s chybou číslo 2 a je jedna z těch, co mě mrzí nejvíc. Když mě napadl nějaký vtip, začal jsem příliš řešit, kolik lidí by to tak asi mohlo pobavit a jestli to náhodou někoho nenaštve a podobně. Paradoxně, čím větší jsem měl pochybnosti, jestli daný komiks pustit, o to větším hitem se pak stal. Spousta jiných, které jsem ale na základě těchto úvah vyřadil, se nikdy k hladovým čtenářům neprobojovalo a zemřely samy, v temnotě zapomnění.
Má rada: Pokud dokáže daný nápad pobavit/okouzlit Vás, neřešte, jestli to samé dokáže byť u jediného dalšího člověka. Jakmile začnete ve své hlavě kolem něčeho nebo někoho chodit po špičkách, abyste někomu nešlápli na kuří oko, skončíte s naprosto bezzubým kusem škváru - podívejte se na politiky.

4) Moje postavy byly jen vozidlem pro vtipy
Největší vhled, který mi procházení mého dosavadního díla darovalo, byla právě tato položka. Místo, abych propracoval postavy do hloubky, a pak je stavěl do různých situací, kde by jejich reakce vedly ke vtipům, snažil jsem se vymyslet vtipy a pak je nějak našroubovat na vhodné postavy. Představte si, že by takhle J.R.R. Tolkien psal Pána prstenů.
Má rada: Pokud pracujete ve svém díle s postavami, napište tři stránky životního příběhu pro každou z nich. Pomůže Vám to vyhnout se klišé a dodat postavám mnohem přirozenější a pochopitelnější reakce.

5) Ulehčoval jsem si práci
Jedna ze zdánlivě nejnevinnějších, a přesto největších chyb, které jsem udělal, bylo uložit si ve Photoshopu štětce v podobě postav. Sice jsem díky tomu měl základ komiksu nakreslený za pět minut, ale moje kreslířské schopnosti se zasekly na místě a nevyvíjely se. Obrázky kvůli tomu vypadaly stejné, nedynamické...
Má rada: Nebuďte líní a nezdráhejte se investovat čas a úsilí do všeho, co děláte. Možná byste to na první pohled neřekli, ale JE TO ZNÁT - hlavně na tom KÝM SE PŘI SVÉ TVORBĚ STANETE. K tomu žádné zkratky nevedou.

6) Nechával jsem tvorbu na poslední chvíli
Kdesi jsem četl, že někteří tvůrci kreslí s půlročním předstihem. Naprosto to chápu. Kreslení jsem nechával na poslední chvíli, často až na několik minut před publikací. Kvůli tomu jsem byl ve stresu, nervózní, leckdy jsem celý den nebyl schopen nic vymyslet, protože jsem se celý den zaobíral tím, jak budu mít večer málo času na kreslení. Na toto dokonce mimo jiné dojela i éra denního stripu v Doupěti - odjížděl jsem mimo republiku a neměl jsem nakresleno.
Má rada: Tvořte s předstihem, dá Vám to dostatek času na to, abyste se správně vyřádili a nebrzdili si hlavu stresem.

7) Byl jsem virtuální entita
Moji fanoušci jsou ti nejlepší na světě. Nemůžu dost dobře vyjádřit, jak si cením toho, že přestáli dva roky téměř bez komiksu, nepokrytě se radovali z každého velmi ojedinělého obrázku a dokonce mě svými reakcemi na komiksy v závěru loňského roku probudili z mé autorské letargie. Přesto jsem se k nim jeden čas, kdy jsem nečetl komentáře a reakce, v podstatě nehlásil. Místo abych tu byl pro ně, byl jsem kdesi daleko za dubovými dveřmi a bál jsem se je pootevřít, byť aspoň na škvíru.
Má rada: Milujte své fanoušky tak, jako oni milují Vás. Ve světě umění nenajdete nic cennějšího, než člověka, který zavýskne radostí pokaždé, když spatří světlo světa další Vaše dílo.

To hlavní, co po projití 650 komiksů cítím, je obrovská lítost. Obrovská lítost, že jsem to tak zvoral. Když se dívám zpět a pročítám si v nekonečně vzdálené minulosti nadšené komentáře, vtipkování čtenářů a povzbuzování a natěšenost na další komiks, neskutečně mě to mrzí.
Mrzí mě, že jsem nebyl lepším otcem svým postavám.
Mrzí mě, že jsem nebyl lepším zřídlem pro umění, které se skrze mě snažilo dostat do světa.
Mrzí mě, že jsem nebyl lepší Altaïr pro Vás, milí fanoušci. Jste úžasní, smekám před Vámi a děkuji Vám za každé písmenko komentáře, sdílení, palec nahoru, za vše, čím jste za ta léta dávali najevo jediné: "Chceme další komiks!!! :)"
Nevím, zda se dá zašlá krása Doupěte ještě vzkřísit, byť pro to udělám vše, co bude v mých silách. A ať se stane cokoli, odteď nebudu publikovat žádný komiks nebo příspěvek, do kterého bych nedal všechno. 100% Altaïr. ;)
Pokud jste dočetli až sem, děkuji Vám. Prosím, nebuďte stejně zaslepení jako já. Svět touží po tom, co mu můžete nabídnout, tak si pod sebou neřežte větev vlastní zabedněností. Pokud Vám to není proti mysli, sdílejte tento příspěvek - jsem si jistý, že tam venku je nespočet úžasných nápadů, obrázků a příběhů, které se derou na povrch, ale narážejí na to, že jejich autoři o sobě a svém díle pochybují stejně nebo ještě víc než já. Děkuji Vám.
Teď běžte a stvořte něco úžasného.
Těšíme se a já obvzlášť.


Váš Altaïr :)


Čeho si chlapi všimnou jako první

11. května 2016 v 20:00 | Altaïr komiksář |  Komixy
ČEHO SI CHLAPI VŠIMNOU JAKO PRVNÍ: Nedávno jsem ležérně postával v hloučku sličných slečen, které přede mnou začaly řešit, co že nás muže nejvíc zajímá na ženách, čeho si všimneme hned a k čemu jsme naopak totálně slepí. No, a co udělá komiksář, když před ním krásné ženy začnou zostuzovat mužské pokolení - správně, vymýšlí komiks! ;)


Na vašem přijímači

4. května 2016 v 20:00 | Altaïr komiksář |  Komixy
NA VAŠEM PŘIJÍMAČI: Stalo se Vám někdy, že Vás někdo začal hrozně naléhavě volat, abyste se šli podívat na něco v televizi? Mně se to stává tak často, že jsem tomuto pozoruhodnému jevu věnoval dnešní komiks... :)


První máj, komiksu čas

1. května 2016 v 20:00 | Altaïr komiksář
PRVNÍ MÁJ, KOMIKSU ČAS: Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas. A láska ke komiksům, jak známo, kvete v každém věku! :)